samostan · Splitsko-dalmatinska županija

Ženski samostan sv. Arnira u Splitu je bio ženski rimokatolički samostan u Splitu. Osnovao ga je 1069. godine nadbiskup Lovro blizu sjevernog zida Dioklecijanove palače, na mjestu predromaničke crkve Sv. Benedikta. Prve sestre benediktinke bile su Katena, kasnije predstojnica samostana, njena sestra Stana te Ana, Agapis, Vera i druge. Samostan je ubrzo postao utočište splitskih plemkinja i drugih odličnica. Prvo je bio posvećen sv. Benediktu. Budući da je sv. Arnir koji je bio splitski nadbiskup pokopan u crkvi sv. Benedikta, samostan se počeo općenito nazivati njegovim imenom.
Suradničke poveznice — partner plaća proviziju, vama cijena ostaje ista.
Wikipedija ↗ · Otvori na interaktivnoj karti → · 🧭 Navigacija