samostan · Splitsko-dalmatinska županija 🛡 Z-5126📜 1750.
Franjevački samostan i crkva na Skalicama u Omišu sagrađeni su u doba baroka početkom 18. st. kad su pred turskom opasnošću franjevci 1715.g. napustili samostan u Prološcu u imotskom kraju i nastanili se u Omišu. Uz zgradu samostana 1770 g. podignuta je crkva Gospe od Karmela. Vanjština joj se nije s vremenom mijenjala, ali u razdoblju od 1907.-1909. g. znatno joj je preuređena unutrašnjost. Zajedno sa zbirkom umjetnina i okolnim vrtovima čine jedinstvenu kulturno-historijsku i umjetničko-urbanističku cjelinu. Spomenik se nalazi na istaknutom turističkom punktu i uklapa se u ljepotu omiškog krajolika. Zbirka umjetnina ima dvadeset baroknih predmeta, te stari arhiv i biblioteku.
Suradničke poveznice — partner plaća proviziju, vama cijena ostaje ista.
Otvori na interaktivnoj karti → · 🧭 Navigacija